Kłodzko
Miasto z duchem średniowiecza

Kategorie:  miejskie   dolnośląskie  

Trwające ponad 1000 lat walki pomiędzy rodami kilku państw sprawiły, że Kłodzko nosi w sobie znamiona trzech kultur – polskiej, czeskiej i niemieckiej. Jednak niezmieniony od wieków układ urbanistyczny sprawia, że miasto wciąż przypomina średniowieczny gród. Jego kształt idealnie współgra z rzeźbą terenu, a nad całością góruje potężna twierdza. Kłodzko leży w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, w Sudetach Środkowych. Co ciekawe, należy do miast odgrywających codziennie własny hejnał:-).

Spacerując po Kłodzku nietrudno usłyszeć język niemiecki – turystów zza Odry jest tu sporo. O związkach miasta z Czechami przypomina z kolei gotycki Most Św. Jana – jego stylistyka, a zwłaszcza figury świętych, nawiązuje do praskiego Mostu Karola. Ziemia Kłodzka należała do państwa czeskiego od 11 wieku, kiedy, po zaciętych walkach między Piastami i Przemyślidami, Kłodzko zostało zdobyte przez Sobiesława I. Osada była zamieszkiwana przez ludność słowiańską, jednak wkrótce zaczęli tu przybywać kolonizatorzy niemieccy. I tak, po wielu burzliwych dziejach, Kłodzko zostało włączone do Królestwa Prus. Gdy po 1945 r. miasto znalazło się w granicach Polski, przesiedlono tu wielu repatriantów z Kresów Wschodnich.

Co warto zobaczyć w Kłodzku? Na pewno barokowy kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, należący do Klasztoru Franciszkanów. Został zbudowany na Wyspie Piasek, która powstała jeszcze w średniowieczu, a to za sprawą sztucznego przekopu. Miał on ułatwiać pracę ówczesnych młynów wodnych, a powstały kanał nazwano Młynówką;-). Uwagę zwraca również neorenesansowy ratusz, dumnie stojący w centralnej części Placu Bolesława Chrobrego, a także zabytkowy rynek ze studnią miejską.

Jest też twierdza. To potężny obiekt militarny z 17 wieku, wybudowany na kłodzkiej Górze Zamkowej. Wcześniej znajdował się tu drewniany gród obronny otoczony palisadą. Twierdza kłodzka odegrała na przestrzeni dziejów wiele ról, nie zawsze chlubnych. W 19 i 20 wieku osadzano tu jeńców wojennych, później budynki zaadoptowano na niemieckie zakłady elektrotechniczne. Obecnie jest dostępna dla turystów jako „Forteczny Park Kulturowy” - znajduje się tu podziemna trasa, którą można zwiedzać z przewodnikiem. Z bastionów roztacza się rozległy widok na panoramę Kłodzka i pasma górskie otaczające kotlinę.

Sprawdź lokalizację