Zwiedzając ziemię kłodzką trzeba skrupulatnie czytać mapę, żeby połapać się, w jakim masywie górskim aktualnie jesteśmy;-). Kudowa-Zdrój znajduje się na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, Zieleniec w Górach Orlickich, a oddalony o kilka kilometrów od Zieleńca Rezerwat Torfowisko już w Górach Bystrzyckich. Po drodze warto zboczyć z krajowej ósemki w prawo, na wojewódzką numer 389, a tam zasiąść na ławeczce punktu widokowego, skąd rozciąga się piękny widok na panoramę Gór Stołowych (zdjęcie nr 1).
Dziś będzie trochę o Górach Bystrzyckich. To masyw Sudetów Środkowych charakteryzujący się łagodnością i małym zróżnicowaniem. Właśnie tu, w jego północnej części, znajduje się warty odwiedzenia Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem (zdjęcia 2-9). Co możemy w nim zobaczyć? Przede wszystkim dziką przyrodę;-). Wzdłuż poprowadzonej rezerwatem ścieżki przyrodniczej zostały umieszczone tablice informacyjne na temat leśnych ciekawostek. Idzie się kładkami, bo teren torfowiska jest stale podmokły.
Podłoże tworzą tu nieprzepuszczalne skały – margle i piaskowce, a przepływające między kładkami strumienie mają ciemnoczerwony kolor, co związane jest z obecnością niejakich kwasów humusowych. Same torfowce to rośliny zaliczające się do grupy mszaków. Gromadzą bardzo duże ilości wody, dlatego właśnie wszędzie są tu mokradła. Wiek torfowiska oceniono na około 7600 lat. Jego szata roślinna porównywana jest z tą występującą na tundrze syberyjskiej, choć mikroklimatami te dwie strefy znacznie się różnią;-).