Średniowieczne grody na Pomorzu Zachodnim
Szlakiem cegły i kamienia

Kategorie:  miejskie   wiejskie   zachodniopomorskie  

Na „Zachodnich Kresach” Polski ostało się sporo śladów zamierzchłej historii - to zamki (a czasem ich ruiny), stare kościoły z cegły i kamienia polnego, baszty i obwarowania. Przygotowałam krótki i zwięzły przewodnik dla amatorów średniowiecznych historii – enjoy the trip ;-).

Mieszkowice
Znajdują się w południowej części województwa zachodniopomorskiego, tuż przy granicy z lubuskim. Miasto powstało w 13 wieku, a w 1300 roku zostało otoczone murem obronnym. Fragmenty muru i baszty stoją do dziś;-). W dodatku, Mieszkowice zachowały średniowieczny układ urbanistyczny, którego centralnym punktem jest okazały, gotycki kościół.



Gozdowice
Już z drogi uwagę przykuwa kamienny kościół, na oko kilkusetletni. Jego wnętrze jest skromne i proste, od razu przywołuje na myśl małe kościółki, jakie widziałam kiedyś na południu Europy. Został wzniesiony z kamienia polnego na przełomie 13 i 14 wieku we wsi należącej do pewnego niemieckiego, szlacheckiego rodu. Kiedyś należał do ewangelików, dziś rzymskokatolicki.



Cedynia
Ktoś kiedyś powiedział o Cedyni, że wygląda jak toskańskie miasteczko, tylko że ze skromniejszym nasłonecznieniem;-). Może i trochę tak – jest ulokowana na wzniesieniu, a i kolorowych domów nie brak. Co ciekawe, Cedynia to najbardziej wysunięte na zachód miasto Polski. Pierwsze wzmianki o istniejącym na tym terenie grodzie pochodzą z 7 wieku p.n.e. Natomiast w 972 roku stoczyła się tu słynna bitwa pod dowództwem Mieszka I, która utrwaliła dominację Polan na terenie Pomorza Zachodniego. Warto odwiedzić gotycki kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ze wzgórza, na którym stoi, rozciąga się widok na całą Cedynię;-).



Klępicz
9 km na wschód od Cedyni znajduje się wieś Klępicz, a w niej, przy drodze, gotycki kościół. Dla mieszkańców to stały element krajobrazu, dla turystów – kolejny element architektonicznej układanki na „średniowiecznej trasie”;-). Zbudowany z polnego kamienia, pasuje jak ulał do okolicznej zabudowy. Charakterystycznym elementem kościoła jest wieża, która do dziś zachowała oryginalną wysokość (a wcale to nie jest takie częste).



Moryń
Sześć minut drogi od Klępicza i jesteśmy w Moryniu, średniowiecznym mieście położonym nad jeziorem Morzycko. Moryń został pierwotnie zasiedlony przez słowiańskie plemiona Pyrzyczan. Dziś wciąż można poznać po nim wielowiekową historię, choć fakt, chybko wplecioną pomiędzy znaki współczesności;-). Oprócz wzniesionych z polnego kamienia murów miasta, w Moryniu zachował się romańsko-gotycki kościół z 13 wieku. Podania głoszą, że wcześniej na jego miejscu znajdowała się świątynia Światowida – bóstwa Słowian. Z kolei nieopodal jeziora Morzycko, na półwyspie Zamczysko, znajdują się ruiny zamku z 14 wieku. Dla pasjonatów średniowiecza – obowiązkowy punkt programu;-)



Mętno Małe (zdj. 17,18)
Na koniec maleńka osada wsi Mętno (niedaleko Morynia), a w niej jeszcze mniejszy, kamienno-ceglany kościółek z 15 wieku. Kiedyś należał do protestantów, po II wojnie światowej przestał być użytkowany i popadł w ruinę. Obecnie trwa jego odbudowa. Co ciekawe, podobno wewnątrz zachowały się ścienne polichromie.